joomplu:9281

a-1

1.Uczniowie 4 TL w akcji w BSCK. Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu w ZSTiO poszerzyli zakres swoich działań o współpracę z BSCK w Busku-Zdroju. Godnie i elegancko reprezentują szkołę podczas wydarzeń artystycznych witając przybyłych gości, kierując ich do szatni oraz sprawdzając bilety. W zamian za pomoc mogą uczestniczyć w wybranej przez siebie formie rozrywki kulturalnej. Do tej pory udało nam się wziąć udział w następujących wydarzeniach:

  • Spektakl „Kłamstwo”,
  • Podwieczorek z gwiazdą – Artur Andrus,
  • Koncert – Baranovski & team,
  • Spektakl „Umrzeć ze śmiechu”,
  • Podwieczorek z gwiazdą – Olga Bończyk,
  • Monodrama „Święto słońca” w reżyserii Zdzisława Skoczylasa.

Kolejnych imprez szykuje się wiele. Z pewnością nas nie zabraknie.

1.Przygotowania do kiermaszu.22 marca 2022 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku- Zdroju odbył się wiosenny kiermasz charytatywny ,,Razem dla Hospicjum". Szkolni wolontariusze wraz z opiekunami przygotowali pyszne i zdrowe potrawy, którymi częstowali społeczność szkolną. Degustacji towarzyszyła kwesta na rzecz Hospicjum w Busku- Zdroju. Uczniowie i pracownicy szkoły po raz kolejny pokazali swoje wielkie serca i sukcesywnie zasilali puszki datkami.
Im więcej kto opuszczony, z tym większą miłością służyć mu trzeba - te piękne słowa św. Brata Alberta przyświecają idei szkolnego wolontariatu, który już planuje następne działania.

Trudny wybór? Spokojnie coś wybierzemy.W dniach 8 i 9 marca 2022 r. w ZSTiO  Samorząd Szkolny wraz z opiekunami zorganizował kiermasz słodkości. Uczniowie mieli możliwość zakupienia pysznych ciast, babeczek i innych domowych wypieków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się specjały swojskiego stołu przygotowane przez klasę IV T A. Zebrane pieniądze zostaną przekazane  na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W momencie wojny każda pomoc jest wartościowa i nasza szkoła  chce również w ten sposób solidaryzować się z walczącymi o wolność. Dziękujemy wszystkim za  zaangażowanie i  dobre serca. Takie chwile pokazują, że potrafimy się jednoczyć i pomagać potrzebującym.

Przejrzyj na oczy-2"Przejrzyj na oczy" to hasło, pod którym organizowany był 30. Finał WOŚP. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. W niedzielę 30 stycznia 2022 r. przedstawiciele szkolnego koła wolontariatu w ZSTiO  kwestowali na rzecz WOŚP. Uczniowie w składzie Wiktoria Kwiatkowska z klasy II Tl, Szymon Litwiński z klasy I Tg, Kinga Sroka i Dominik Piwowarski z klasy III Tkp dzielnie zmagali się z deszczem, bardzo silnym wiatrem, zimnem i innymi przeciwnościami dla dobra wszystkich, zbierając pieniądze do puszek WOŚP. Uczniowie Ci oraz opiekunowie godnie reprezentowali szkołę w ogólnopolskiej akcji. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację akcji. Opiekę na młodzieżą sprawowały panie Agnieszka Sajdłowska oraz Agnieszka Partyka.

Ciastko Dobroci-2Jednym z działań zaplanowanych podczas Dnia Wolontariusza było przygotowanie przez uczniów ZSTiO ładnie zapakowanych słodkości i sprzedanie ich na rzecz Hospicjum w Busku-Zdroju. Akcja „Ciastko dobroci” odbyła się 15.12.2021r. Aniołki Dobroci z koszyczkami pełnymi smakołyków chodziły po szkole i zbierały datki do puszek w zamian za zakupioną słodycz.
21.12.2021 r. pani dyrektor Lucyna Wojnowska wraz z wolontariuszami Karoliną Gajdą, Marcinem Gągolem i Bartoszem Okońskim oraz opiekunkami Szkolnego Koła Wolontariatu paniami Agnieszką Partyką i Urszulą Okońską przekazała zebrane fundusze w kwocie 950 zł na ręce pani Ewy Sierleckiej zastępcy dyrektora. Obdarowując Hospicjum pięknym stroikiem złożono najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne.
Szkolne Koło Wolontariatu od kilku lat stara się wspierać Hospicjum swoimi działaniami: zbiórkami, pracami młodzieży w formie kartek świątecznych i stroików oraz wizytami wolontariuszy. Akcji na rzecz hospicjum mogłoby być znacznie więcej, bo zapału nie brakuje. Póki co hamuje nas pandemia.

Święto wolontariusza w ZSTIO-96 grudnia 2021 roku, uczniowie klas 2 i 3 ZSTiO, zadeklarowani wolontariusze, wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Wolontariusza.
Przy świątecznie udekorowanym stole, smakowitych ciasteczkach i pysznych tostach, z kawą i herbatą dyskutowano o kolejnych działaniach Szkolnego Koła Wolontariatu przy ZSTiO. Na tablicy zapisano pomysły i rozdysponowano zadania.
Z początkiem grudnia kolejny raz dołączyliśmy do Szlachetnej Paczki, zbieraliśmy grosiki w ramach Góry Grosza, zapisaliśmy się do Good Deeds Day (Dnia Dobrych Uczynków) i ustaliliśmy co w ramach tej akcji planujemy zrobić. Na liście znalazły się: ciastka dobroci na rzecz hospicjum, paczki pomocy do Domu Dziecka i Domu Samotnej Matki, uśmieszki dla przechodniów, sprzątanie świata, warsztaty plastyczne, oddawanie krwi, koce dla Schroniska, gra miejska oraz wizyty w schronisku i hospicjum.
Gościliśmy również przedstawicieli Banku Żywności w Kielcach. Dzięki prelekcji zdobyliśmy wiedzę jak racjonalnie wykorzystywać żywność i nie marnować produktów, które mogą się jeszcze przydać. Prawdopodobnie uda nam się nawiązać z tą instytucją korzystną dla obu stron współpracę.
Planów jest wiele. Co uda się wykonać w dobie pandemii? Zobaczymy. Będziemy się starać, aby jak najwięcej.

 Wizyta wolontariuszy w schronisku.-1           2 grudnia 2021 roku grupa przedstawicieli szkolnego wolontariatu odwiedziła Fundację ,,Przytulisko" w Busku- Zdroju. Młodzież przekazała suchą karmę dla psów, którą  zebrano podczas szkolnego charytatywnego dnia przebierańców. Inicjatywie towarzyszyły opiekunki- p. Urszula Okońska i p. Małgorzata Krzysztofik- Starościak. Po raz kolejny okazało się, że nasi uczniowie mają wielkie serca i potrafią się hojnie dzielić. ,,Nie była to pierwsza wizyta w schronisku i na pewno nie ostatnia"- zapowiadają uczniowie i już zbierają pomysły na następne akcje charytatywne.

Wolontariat, wolontariat europejski-3Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących postanowili zapoznać swoich podopiecznych aktywistów z możliwościami jakie dają ogólnopolskie i europejskie programy młodzieżowe.
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zaproszono pana Piotra Pisiewicza, prezesa kieleckiego stowarzyszenia Impakt. Członkowie stowarzyszenia zajmują się implementacją projektów Erasmus Plus, rozwojem społeczności lokalnej i realizacją inicjatyw oddolnych. Tworzą również warunki do rozwoju osobistego, wspierają aktywny styl życia oraz pomagają odnaleźć więzi z naturą. W co mogą zaangażować się młodzi ludzie, którzy chcą zmieniać świat na lepsze i inwestować w siebie? Pan Piotr wymienił różnego rodzaju aktywności: szkolenia międzynarodowe (dotyczące np. ekologii, problemów z zatrudnieniem, wykluczenia, itp.), krótkoterminowy i długoterminowy wolontariat międzynarodowy, wolontariat lokalny oraz inicjatywy społeczne finansowane z młodzieżowego programu unijnego Europejski Korpus Solidarności. O ile do zakwalifikowania się na wyjazdy zagraniczne wymagana jest komunikatywność w języku angielskim, to w lokalnych inicjatywach wystarcza pomysł, zapał i wytrwałość w realizacji swojego celu. Potrzeba jeszcze trochę odwagi i wiary we własne możliwości.
Uczestnictwo w takich działaniach daje nie tylko satysfakcję, nowe umiejętności i kompetencje społeczne. Zdobyte doświadczenia wolontariackie oraz udział w projektach unijnych stanowią nieocenioną wartość na rynku pracy. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby, które w swoich aktywnościach pozaszkolnych miały okazję współpracy z innymi ludźmi, dostosowania się do nowych sytuacji oraz wykorzystania własnej kreatywności.
Młodzieży ZSTiO – angażujcie się, DZIAŁAJCIE!!!

Gra miejska-12Niedzielny poranek wcale nie musi być leniwy. Aktywnie i na wesoło spędziły go dzieci biorące udział w miejskiej grze terenowej Sunny Way organizowanej przez szkołę językową Helen Doron w Busku– Zdroju. Frajdę z biegania po mieście i rozwiązywania zagadek maluchy mogły mieć dzięki siedmiu wolontariuszkom z naszej szkoły.
17 października uczennice klasy III Thp Natalia Śmigaszewska i Anna Zielińska, III TH Gabrysia Baran, Gabrysia Brych i Wiktoria Misterka oraz III LO Klaudia Piwowarczyk i Oliwia Pawłowska obstawiły słoneczne punkty na terenie naszego uzdrowiska. W każdym z tych punktów na dzieci czekały łamigłówki i zadania do zrealizowania. Urwisy, które zgłosiły się do udziału w zabawie zostały zaopatrzone w mapy, dzięki którym wiedziały gdzie po kolei muszą się pojawić, żeby rozwiązać zagadki i ruszyć dalej. Docelowo miały dotrzeć do najbardziej słonecznego miejsca w Busku-Zdroju.
Gra była całkowicie bezpłatna, dzieci mogły liczyć na aktywność na świeżym powietrzu, a nasze wolontariuszki znowu wzorowo zaprezentowały się w środowisku lokalnym. Brawo MY!!!

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!