Obrazy na czoło-8

a-1

27 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku- Zdroju odbył się kiermasz charytatywny ,,Razem dla Hospicjum". Szkolni wolontariusze wraz z opiekunami przygotowali pyszne i zdrowe potrawy, którymi częstowali społeczność szkolną. Degustacji towarzyszyła kwesta na rzecz Hospicjum w Busku- Zdroju. Uczniowie i pracownicy szkoły po raz kolejny pokazali swoje wielkie serca i sukcesywnie zasilali puszki datkami.
,,Im więcej kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba"- te piękne słowa św. Brata Alberta przyświecają idei szkolnego wolontariatu, który już planuje następne działania.

Szkoła Promująca Zdrowie-327 września br. podczas XVII Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku–Zdroju odbyło się uroczyste wręczenie Krajowych Certyfikatów „Szkoła Promująca Zdrowie”. To zaszczytne i prestiżowe wyróżnienie otrzymała również nasza szkoła. Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy. Program Szkoły Promującej Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1992 r. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Ten ruch cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę szkoły. Będziemy nadal dążyć do rozwoju i doskonalenia w obszarze promocji zdrowia!

Europejski Tydzień Sportu w ZSTiO-41Europejski Tydzień Sportu (ETS) to inicjatywa Komisji Europejskiej promująca sport i aktywność fizyczną na naszym kontynencie. Celem tej ogólnoeuropejskiej kampanii pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) jest zachęcenie wszystkich, w tym dzieci i młodzieży, do aktywnego trybu życia. Piąta edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbyła się od 23 do 30 września 2019 r.  Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku- Zdroju włączył się w tegoroczne działania #BeActive. Akcje prozdrowotne zawarły się w trzech inicjatywach: Kiermaszu zdrowej żywności, Maratonie fitness i Halowym turnieju piłki nożnej chłopców. Wszystkie działania cieszyły się zainteresowaniem młodzieży, która aktywnie włączała się w ETS.       
Mamy nadzieję, że w roku szkolnym 2020/2021 powtórzymy Europejski Tydzień Sportu, który na trwałe wpisze się w harmonogram naszych działań prozdrowotnych

14 lutego 2019 r. uczniowie klasy III T H/K w ramach zajęć z obsługi konsumenta brali udział w ,,Owocowych Walentynkach". Akcja prowadzona jest w szkole od pięciu lat i ma na celu edukację prozdrowotną społeczności uczniowskiej. Młodzież wykonała zdrowe desery i wymyśliła walentynkową aranżację stołu. Po pokazie była degustacja i ocena nauczyciela.
Inicjatorkami zdrowej lekcji były:  pani Urszula Okońska i pani Katarzyna Rogowicz-Plisak.

Uczestniczyliśmy w zlocie szkół promujących zdrowie-1528 września 2018 roku reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących uczestniczyła w XVI Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby. Jednym z punktów festiwalu był Zlot Szkół Promujących Zdrowie i zajęcia dotyczące profilaktyki onkologicznej. 23 uczniów klasy II TG/K wzięło udział w szeregu ciekawych prelekcji i wykładów o tematyce prozdrowotnej. Dodatkową atrakcją był spacer po parku zdrojowym z instruktorką nordic walking.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących ubiega się o certyfikat ,,Szkoły promującej zdrowie" i  podejmuje szereg akcji i projektów w ramach tego ważnego przedsięwzięcia. W działania  angażuje się cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Uczestnictwo w  XVI Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby było więc jednym z przystanków na drodze do naszego wspólnego sukcesu.

30 maja 2018 roku uczniowie klas hotelarskich Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przygotowali menu złożone ze zdrowych deserów owocowych. Tego dnia na stole królowały truskawki, ananasy, czereśnie, kiwi i brzoskwinie. Młodzież z zapałem komponowała koktajle, sałatki owocowe i sorbety. W finalnej części zajęć uczniowie z apetytem konsumowali przygotowane smakołyki i zgodnie stwierdzili: Owoce są cool !!!.
 

11 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbyła się prelekcja przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na temat szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych. Podczas wykładu przedstawiono szereg negatywnych skutków przyswajania nikotyny. Prelegentki dokonały również analizy składu papierosa, który zawiera wiele substancji trujących:

  • nikotynę – silny alkaloid o działaniu trującym i uzależniającym,
  • aceton – jego wpływ na organizm to np. rozpuszczanie tkanki łącznej,
  • cyjanowodór – niegdyś stosowany do ludobójstwa,
  • substancje smoliste – o działaniu rakotwórczym,
  • polon – ma działanie radioaktywne,
  • arsen – substancja trująca,
  • formaldehyd – składnik do konserwacji preparatów biologicznych,
  • chlorek winylu – stosowany w produkcji plastiku,
  • tlenek węgla – nazywany również czadem.     

Młodzież z uwagą wysłuchała ciekawego wykładu i aktywnie wzięła udział w dyskusji na temat niebezpiecznych skutków palenia papierosów. W końcowej fazie prelekcji uczniowie podkreślili, że najważniejsza jest asertywność i odwaga, by umieć głośno powiedzieć: DZIĘKUJĘ! NIE PALĘ!

Aktywna przerwa-4Działania w ramach programu Sieć Szkół Promujących Zdrowie nabierają rozpędu. Nasi  uczniowie zdrowo się odżywiają, spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu i uczestniczą w wielu zajęciach sportowych. Aktywna przerwa to nasz kolejny priorytet. Młodzież ZSTiO, pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego, aktywnie spędza czas między lekcjami. Propozycja nowych form wypoczynku daje energię, relaksuje i integruje uczniów.

Wspólne drugie śniadanie-1Jednym z priorytetów wybranych przez ZSTiO w ramach ,,Sieci szkół promujących zdrowie” jest zainicjowanie akcji ,,Wspólne drugie śniadanie”. Udało się! Mamy miejsce, gdzie uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogą w miłej atmosferze zjeść zdrowy posiłek i porozmawiać. Drugie śniadanie daje moc!!!  

Smacznie, zdrowo, kolorowo-1Od września 2017 roku jesteśmy członkami "Sieci szkół promujących zdrowie"- to zobowiązuje. Działamy na wielu polach, aby nasi uczniowie wyrobili w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. W ramach zajęć obsługi konsumenta przyszli hotelarze przygotowali pyszne i zdrowe sałatki owocowe. Tego typu przekąski stanowią świetną alternatywę dla kanapek przynoszonych do szkoły. Drugie śniadanie nie musi być nudne!!!

ZSTiO włączone do elitarnej sieci szkół promujących zdrowie-429 września 2017 roku reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w XV Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby. Jednym z punktów festiwalu było wręczenie zaproszeń do elitarnej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Świętokrzyski Kurator Oświaty pan Kazimierz Mądzik złożył na ręce pani dyrektor Lucyny Wojnowskiej dokument potwierdzający udział w jednym z ważniejszych programów prozdrowotnych. Naszą szkołę czekają teraz dwa lata działań zapisanych w trzech projektach: Aktywna przerwa, Razem na świeżym powietrzu, Wspólne drugie śniadanie. W akcje musi się zaangażować cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Zwieńczeniem aktywności prozdrowotnej będzie otrzymanie Certyfikatu Sieci Szkół Promujących Zdrowie. 

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!