joomplu:9281

a-1
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku- Zdroju to szkoła, która od dawna aktywnie pozyskuje unijne środki w celu urozmaicania procesu kształcenia swoich uczniów. Bardzo atrakcyjnym z punktu widzenia młodego człowieka elementem tych działań są zagraniczne praktyki. Ponieważ oferta kształcenia zawodowego szkoły jest różnorodna, autorzy projektów tak definiowali ich założenia, żeby ze wspomnianych staży mogli skorzystać zarówno uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej, jak i klas technikalnych.
Poprzedni rok szkolny przyniósł wyjazd adeptów budownictwa obu wspomnianych typów szkół do Niemiec w ramach projektu Leonardo da Vinci. Wrócili ze świetnymi notami, pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia- zwłaszcza w zakresie technologii stosowanych w tej branży.
W październiku 2014 grupa uczniów kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu oraz technik budownictwa wyjechała natomiast do angielskiego Stafford w celu odbycia praktyki w firmach właściwych dla swoich specjalności. Dodatkową wartością była możliwość jednoczesnego doskonalenia języka i poznania kultury i obyczajów odwiedzanego kraju.
Kolejna grupa wyruszyła do Wielkiej Brytanii w połowie kwietnia. Tym razem uczniom technikum architektury krajobrazu towarzyszyły przyszłe hotelarki. Ci pierwsi wkrótce zatonęli w gęstwinie licznych ogrodów, zaś hotelarkom zapewniono staż w różnych obiektach noclegowych: począwszy od kameralnych pensjonatów, skończywszy na ekskluzywnych, czterogwiazdkowych hotelach.
Pobyt w Stafford to czas intensywnie wypełniony- po przedpołudniowych praktykach uczniowie starali się zobaczyć jak najwięcej, poznać rytm i koloryt brytyjskiego miasta. Stąd wizyty w lokalnej kręgielni, wyprawy na pobliski zamek czy do Birmingham. Oczywiście nie zabrakło też okazji do nawiązywania rówieśniczych kontaktów, co stanowiło bodaj najskuteczniejszą formę szlifowania umiejętności językowych.
Ponieważ dni pracy wymagały bardzo dużego zaangażowania, organizatorzy zadbali również o organizację czasu wolnego. Dzięki temu młodzież wzięła udział w weekendowej wycieczce do zjawiskowo pięknej Walii, zaś na końcowe dwa dni pobytu poświęciła na zwiedzanie Londynu.
Trudno jednoznacznie wskazać, co było dominującym uczuciem, powracających z praktyk uczniów, ponieważ każdy w wymienionych etapów pobytu miał swoje niezaprzeczalne atuty. Nie sposób będzie zapomnieć urokliwe krajobrazy walijskich wybrzeży czy mnogość atrakcji brytyjskiej stolicy. Z całą pewnością najważniejsze doświadczenie będzie jednak wypływać z przekonania każdego ucznia: jesteśmy dobrzy w tym, co robimy. Wystarczy zajrzeć do dzienniczków, gdzie pracodawcy oceniali zaangażowanie i umiejętności naszej młodzieży.
Zapraszamy do lektury relacji na stronach ZSTiO

 

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!