joomplu:9281

a-1
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku- Zdroju to szkoła, która od dawna aktywnie pozyskuje unijne środki w celu urozmaicania procesu kształcenia swoich uczniów. Bardzo atrakcyjnym z punktu widzenia młodego człowieka elementem tych działań są zagraniczne praktyki. Ponieważ oferta kształcenia zawodowego szkoły jest różnorodna, autorzy projektów tak definiowali ich założenia, żeby ze wspomnianych staży mogli skorzystać zarówno uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej, jak i klas technikalnych.

Czytaj więcej...

Last but not least-2Końcowym akcentem naszych angielskich praktyk był dwudniowy pobyt w Londynie. Wbrew prognozom pogody- podobno bardzo wiarygodnym- mogliśmy się cieszyć wspaniałą, słoneczną aurą. W tych warunkach tym piękniej prezentowały się wszelkie atuty brytyjskiej metropolii: opactwo Westminster sąsiadujące ze słynnym mostem, Big Benem czy gigantyczne London Eye.

Czytaj więcej...

Wonders of Wales-23Nasz pierwszy weekend w UK to wycieczka do Walii – jednej z trzech części Zjednoczonego Królestwa. Ponieważ jesteśmy grupą wyjątkową, pogoda dostosowała się do nas – skąpane w słońcu pejzaże zapierały dech w piersi.
Pierwszy postój został zaplanowany w małej wiosce Dolgellau o bardzo charakterystycznej zabudowie- niemal wszystkie budynki wzniesiono z niesamowicie wyglądających i opalizujących w słońcu kamieni.

Czytaj więcej...

Man at work-1Istotną przyczyną, dla której tutaj się znaleźliśmy jest odbycie praktyk w warunkach innych niż rodzime, poznanie nowych metod pracy i jej organizacji.  Anglia jest przecież miejscem, gdzie adepci obydwu reprezentowanych przez naszych uczniów profesji mogą się wiele nauczyć. Wystarczy spojrzeć na wszechobecną w mieście zieleń - zaprojektowaną i zadbaną w stopniu graniczącym z perfekcją, lub bardzo liczne hotele i klimatyczne pensjonaty.
Architektura krajobrazu to coś znacznie więcej niż dbałość o ogród- to sztuka całościowego postrzegania przestrzeni złożonej z budynku i elementów jego otoczenia. Właśnie w realiach angielskiego miasta nasi uczniowie mają niepowtarzalną szansę nie tylko przyswojenia praktycznych umiejętności, ale również dostrzeżenia wspomnianych zależności. Nasze dziewczyny przy wydatnej pomocy trzech kolegów dzielnie radziły sobie z często nieprzebytymi gąszczami zaniedbanych podwórek doprowadzając je do stanu perfekcyjnego porządku. Pracodawcy byli pod wrażeniem.

Czytaj więcej...

Kilka słów o Stafford-13Stafford - miasto ,w którym przyszło nam odbywać praktyki, to ośrodek administracyjny hrabstwa Staffordshire, odpowiednika polskiego województwa. Liczy nieco ponad sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców, czyli jest trzykrotnie większe od Buska-Zdroju.
Funkcjonuje tutaj przemysł produkujący specjalistyczne elementy dla energetyki, w tym wielkogabarytowe turbiny transportowane następnie w widowiskowy sposób na olbrzymich ciężarówkach pilotowanych przez policję. Przybysza z Polski mile zaskakuje fakt, że w miejskim parku powiewa obok brytyjskiej również polska flaga - znak, że jest to miasto partnerskie Skarżyska-Kamiennej. Samo miasto jest skąpane w zieleni, oprócz parków czy skwerów miejskich praktycznie każdy dom dysponuje – choćby bardzo niewielkim - zadbanym ogródkiem.

Czytaj więcej...

Relaks w Stafford-5Zgodnie z planem pobytu, pierwszy dzień praktyk zakończyliśmy wizytą w kręgielni. Po zamianie naszego banalnego obuwia na specjalistyczne buty (szkoda, że nie pozwolono nam ich potem zatrzymać - przykuwalibyśmy wzrok na szkolnych korytarzach) można było rozpocząć grę. Największą frajdę mieli ci spośród nas, dla których pobyt w kręgielni był debiutem życiowym. Trzeba też było widzieć miny paru dziewczyn noszących zwykle rozmiar XS, kiedy po raz pierwszy podniosły kulę…

Czytaj więcej...

Informacji na temat projektu "Zagraniczna praktyka atutem młodego technika" udziela 
koordynator projektu Agnieszka Partyka, adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ostatni dzień pobytu w Wielkiej Brytanii spędziliśmy w Londynie, a poruszaliśmy się w tym mieście słynnym metrem.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Staraliśmy się zawsze wejść do jednego wagonu. Całe szczęście nikt się nie zgubił.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Angielskie prognozy pogody niestety sprawdzają się w 100%. Nasz przewodnik Tomek mówił, że ma padać od 11.00 do 15.00 i niestety tak było. It was raining cats and dogsUśmiech
Sorry, you have not enough rights to view this image.
Panie anglistki uczulały nas przed wyjazdem na angielską pogodę. Większość z nas miała parasole. Nie wszyscy – niektórzy poczuli się zbyt pewnie przy utrzymującej się dwa tygodnie słonecznej aurze, co poskutkowało przemoczonym odzieniem i obuwiem.
Pod Backingham Palace udajemy, że deszcz nam nie przeszkadza.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Jeszcze jedna fotka... Za dużo tych kropli nas atakuje i ze zbyt dużą intensywnością. We do have umbrellas and hoods!
Saint James Park prawie przepłynęliśmy. Potem mogło być już tylko lepiej.
Podczas warty...

Sorry, you have not enough rights to view this image.


Byliśmy również w National Gallery, gdzie oprócz dzieł sztuki naszą uwagę przykuły przewygodne kanapy. Można by tak było kontemplować i podziwiać długimi godzinami, ale czas nas gonił. Popędziliśmy na Oxford Street.... po pamiątki.
W Muzeum Figur Woskowych Madam Tussauds czekały na nas znane osobistości. Kogo rozpoznajecie? Jakaś pani zrobiła sobie zdjęcie z Sebastianem i jaka dumnaUśmiech

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Ten pan wygląda jakby był zazdrosny o Anię. W czyim kierunku patrzy?

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Jim Carrey cieszył się dużym powodzeniem. Agata też tak potrafi wywijać rękami. A co?!

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Gwiazdy sportu:

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Angielska królowa zapraszała nas na herbatkę, ale chcieliśmy jeszcze zobaczyć Londyn nocą. Next time Your Majesty.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Pewnie jeszcze wrócimy do Wielkiej Brytanii. Tak sobie obiecaliśmyUśmiech

Z Manchesteru udaliśmy się do Stafford i zostaliśmy zakwaterowani w akademiku Stafford College. Zmęczeni po emocjonującej podróży, zasnęliśmy szybko i  śniliśmy o przyszłych miejscach praktyk. Rano wyruszyliśmy weryfikować nasze  snyUśmiech. Trochę może się zgadzało.

Czytaj więcej...

„Zagraniczna praktyka atutem młodego technika" - fotorelacja

21 września 2014r. nastąpił długo wyczekiwany moment wyjazdu na praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii. Podekscytowani dotarliśmy wczesnym rankiem na lotnisko w Rzeszowie. W oczekiwaniu na samolot ...

Czytaj więcej...

„Zagraniczna praktyka atutem młodego technika"
Projekt realizowany w ramach programu Erasmus+
Akcja 1 Mobilność osób uczących się i kadry
w ramach kształcenia zawodowego.

Nasz projekt Erasmus+ Akcja 1 Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego „Zagraniczna praktyka atutem młodego technika" otrzymał od Agencji Narodowej bardzo wysoką ocenę 98 punktów na 100 możliwych. Już w wakacje rozpoczęliśmy realizację projektu, którą chcemy utrzymać na równie wysokim poziomie.

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd