Obrazy na czoło-8

a-1

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

REZERWACJA KSIĄŻEK PRZEZ INTERNET

DNI TYGODNIA GODZINY
PONIEDZIAŁEK 8:00 - 14:00
WTOREK 9:30 - 14:00
ŚRODA 10:00 - 15:30
CZWARTEK 8:00 - 15:30
PIĄTEK 8:00 - 14:30

 

 

 

 

 

Ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała. Rośnie ona i rozwija się razem z postępem ludzkości.                                                                                                                                                                             Aleksander Hercen                                                                                                                                                                    

Studio animacji BreakThru Films, po takich sukcesach komercyjnych jak "Twój Vincent" i "Piotruś i wilk", rozpoczyna zdjęcia do nowego filmu animowanego. Powstaną animowani "Chłopi" na postawie powieści Władysława Stanisława Reymonta. Premiera zaplanowana jest na 2022 rok.
"Chłopi" zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej. Na czym ona polega? Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie - wyjaśnia Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films. Artyści przy animacji "Chłopów" będą się wzorować na malarstwie Młodej Polski. Na ekranie pojawią się więc m.in. interpretacje dzieł Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego.
Na ekranie zobaczymy samych znanych aktorów, którzy następnie zostaną "pomalowani". Kamila Urzędowska wcieli się w rolę Jagny, Mirosław Baka zagra Borynę, Sonia Mietelica - Hankę, Robert Gulaczyk - Antka, Ewa Kasprzyk - Dominikową, a Andrzej Konopka - Wójta.

Zwiastun koncepcyjny "Chłopów":

https://www.youtube.com/watch?v=pABRhQpaOTI

26 maja b.r. ogłoszono dwudziestkę nominowanych do tytułu najlepszej książki roku, czyli Nagrody Nike 2020. W gronie tym znalazły się publikacje reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Wręczenie 24 już statuetki odbędzie się w niedzielę 4 października.
„20 książek nominowanych do Nagrody Nike co roku przedstawialiśmy podczas majowych Warszawskich Targów Książki. W 2020, choć działamy w wyjątkowych okolicznościach i nie możemy spotkać się z miłośnikami literatury na targach, końcówka maja nadal należeć będzie do Nike” – mówi Michał Sołtysiak, prezes zarządu Fundacji Nagrody Literackiej Nike.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, 7 finalistów poznamy na początku września.

Czytaj więcej...

Opublikowana przez Wydawnictwo Czarne książka „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” Katarzyny Kobylarczyk została uznana za najlepszy reportaż 2019 roku. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki ma charakter międzynarodowy i od 11 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.
„Katarzyna Kobylarczyk stworzyła uniwersalną opowieść o determinacji w poszukiwaniu prawdy i leczeniu zbiorowej pamięci. "Strup" to fascynująca lektura, gdzie koszmar przeplata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar. Dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami, można tworzyć literaturę piękną” – napisali w uzasadnieniu jurorzy.

Czytaj więcej...

Fani książek coraz częściej pokazują swoje przywiązanie do książek. Zachęcamy do obejrzenia niepowtarzalnej kolekcji toreb dla moli książkowych i nie tylko.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Maria Nurowska tworzy swoje powieści przy biurku, na którym znajduje się szyszka z lasku piniowego w Toskanii, gdzie autorka podjęła ważne życiowe decyzje.
Jest autorką powieści:

  • Rosyjski kochanek,
  • Nakarmić wilki,
  • Panny i wdowy,
  • Niemiecki taniec,
  • Bohaterowie są zmęczeni.

Czytaj więcej...

Każdemu molowi książkowemu wydaje się, że wie bardzo dużo o książkach z racji tego, jak wiele ich w swoim życiu przeczytał. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją pewne ciekawostki o książkach, które warto poznać.

  • Największa książka Super Book o wymiarach 2,74 m x 3,07 m, wydana została w roku 1976 w Denver  składa się z 300 stron, waży 252,6 kg.

Czytaj więcej...

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, "naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała.

Niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że Jan Paweł II był człowiekiem poważnym. I tu się mylą. Papież był pełny życia. Czynnie uprawiał sport, bardzo lubił ruch i przyrodę. Pływał, grał w ping-ponga, chodził po górach, jeździł na nartach, lubił oglądać mecze. Miał też nowe hobby, był zafascynowany internetem. Twierdził, że „internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo Boże i wspierać pokój na świecie”. Lubił zupę jarzynową, spaghetti, sernik i kremówki. Tryskał zwariowanym poczuciem humoru. Przeczytajcie kilka anegdot o nim.

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!