Obrazy na czoło-8

a-1

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

REZERWACJA KSIĄŻEK PRZEZ INTERNET

DNI TYGODNIA GODZINY
PONIEDZIAŁEK 8:00 - 14:00
WTOREK 8:00 - 14:00
ŚRODA 8.00 - 15:30
CZWARTEK 8:00 - 15:30
PIĄTEK 8:00 - 15.30

 

 

 

 

 

 

Literatura jest przeznaczona do zatrzymania czasu w jego niszczącym biegu.

Jan Parandowski 

W piątek 27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 r. Uhonorowano: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Stanisław Lem to najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. W 2021 roku przypada 100 rocznica urodzin pisarza. „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.

Czytaj więcej...

10 grudnia na licytację w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum wystawione zostaną pierwsze ilustracje, jakie powstały do powieści „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Cykl dwunastu akwarel stworzył przed laty malarz Juliusz Kossak, dlatego eksperci szacują, że ich cena wyniesie od 1,1 do 1,5 miliona złotych.

Więcej informacji:
https://booklips.pl/newsy/pierwsze-w-historii-ilustracje-do-ogniem-i-mieczem-henryka-sienkiewicza-trafia-na-aukcje-szacowana-cena-przekracza-milion-złotych/ 

Pieśń patriotyczna, symbolizująca jedność i odrębność narodu oraz formę społecznej manifestacji uczuć, powstawała w różnych okresach naszych dziejów, pełniąc niejednokrotnie rolę hymnów narodowych. Opiewała niezwykłe czyny władców i bohaterów lub upamiętniała wielkie wydarzenia związane z obroną wolności, niepodległości. Oddawała najlepiej klimat wydarzeń, których świadkami i twórcami byli żołnierze Józefa Piłsudskiego, a później ich następcy w walce o suwerenność. Była jednym z najlepszych świadectw polskiego doświadczenia historycznego ostatnich dziesięcioleci. Marszałek Józef Piłsudski stwierdził, iż „kulturę polską ożywiły pieśni żołnierskie. Jeżeli pieśń ma jakieś znaczenie, jeżeli to, co jest piękne, co odpowiada głębokiej potrzebie duszy, ma jakiś wpływ – to pieśń żołnierska”.
Przypomnijmy zatem słowa pieśni, które najbardziej przejmująco i chyba najpiękniej brzmiały w ustach tych, którzy walczyli o niepodległość. A najczęściej śpiewali:

Marsz Pierwszej Brygady
Legiony to żołnierska nuta,
Legiony to ofiarny stos,
Legiony to żołnierska buta,
Legiony to straceńców los!

My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy
Swój życia los,
Na stos, na stos !

Czytaj więcej...

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.

 

Kwitną zniczami
ciemne chodniki.
Jesienne kwiaty,
błędne ogniki
palą się znicze.

Dziesiątki, setki,
tysiące zniczy...
Nikt ich nie zliczy...

Przechodzą ludzie,
schylają głowy.
Wśród żółtych liści
listopadowych
palą się znicze...

Danuta  Wawiłow „ Znicze”

Czytaj więcej...

W związku z trwającą kwarantanną zachęcamy do czytania książek online.
wolnelektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). 
lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. 
chmuraczytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
polska-poezja.pl
Obecnie w serwisie znajduje się ponad 270 wierszy (w formie recytacji z tekstem) najbardziej znanych poetów wszystkich okresów historycznych, od średniowiecza do współczesności. Są to m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, ale także Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz.
fbc.pionier.net.pl
Zbiory polskich instytucji kultury on-line.

Komitet Noblowski zadecydował, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2020 rok otrzyma amerykańska poetka Louise Glück, której twórczość nie doczekała się do tej pory w Polsce książkowego wydania. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podała, że amerykańska poetka otrzymała Nobla za swój „niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualne istnienie uniwersalnym”.
Louise Glück to amerykańska poetka i eseistka, laureatka wielu najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym Pulitzera czy National Book Award. Zadebiutowała w 1968 r. tomikiem poezji "Firstborn" i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. W lutym została laureatką przyznawanej co dwa lata Nagrody im. Tomasa Transtroemera. 

4 października w niedzielny wieczór  na gali odbywającej się bez udziału publiczności w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przyznana została tegoroczna nagroda Nike - najważniejszy polski laur literacki. Otrzymał ją w tym roku Radek Rak za Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. To nowy sposób opowiedzenia znanej, ale zapomnianej historii: o chłopskim powstaniu z 1846 roku, zwanym Rabacją i jego przywódcy, Jakubie Szeli. Była to fala buntów chłopów przeciwko właścicielom ziemskim, które bardzo często przeradzały się w krwawe zajścia. Dochodziło do tortur, gwałtów, a nawet zabójstw. Sam Szela ze zwykłego chłopa bardzo szybko wyrósł na potężnego przywódcę.
Rak postanowił przedstawić tę historię na nowo, żeby zmienić dotychczasową perspektywę. Bo wcześniej opowiadano ją przede wszystkim z punktu widzenia szlachty, głos chłopski był w dyskursie praktycznie nieobecny.
Rak pochodzi z Podkarpacia, czyli regionu, gdzie miały miejsce krwawe zajścia w czasie Rabacji i gdzie najdłużej brzmiały ich echa - pisarz wspominał w jednym z wywiadów, że opowiadał mu o nich jego dziadek. Wielu osobom pisarz jest dziś znany zupełnie z innego powodu niż książki: od kilku lat z powodzeniem pracuje w swoim wyuczonym zawodzie, prowadzi w Krakowie praktykę weterynaryjną.

Źródło: https://ksiazki.wp.pl/

Studio animacji BreakThru Films, po takich sukcesach komercyjnych jak "Twój Vincent" i "Piotruś i wilk", rozpoczyna zdjęcia do nowego filmu animowanego. Powstaną animowani "Chłopi" na postawie powieści Władysława Stanisława Reymonta. Premiera zaplanowana jest na 2022 rok.
"Chłopi" zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej. Na czym ona polega? Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie - wyjaśnia Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films. Artyści przy animacji "Chłopów" będą się wzorować na malarstwie Młodej Polski. Na ekranie pojawią się więc m.in. interpretacje dzieł Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego.
Na ekranie zobaczymy samych znanych aktorów, którzy następnie zostaną "pomalowani". Kamila Urzędowska wcieli się w rolę Jagny, Mirosław Baka zagra Borynę, Sonia Mietelica - Hankę, Robert Gulaczyk - Antka, Ewa Kasprzyk - Dominikową, a Andrzej Konopka - Wójta.

Zwiastun koncepcyjny "Chłopów":

https://www.youtube.com/watch?v=pABRhQpaOTI

26 maja b.r. ogłoszono dwudziestkę nominowanych do tytułu najlepszej książki roku, czyli Nagrody Nike 2020. W gronie tym znalazły się publikacje reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Wręczenie 24 już statuetki odbędzie się w niedzielę 4 października.
„20 książek nominowanych do Nagrody Nike co roku przedstawialiśmy podczas majowych Warszawskich Targów Książki. W 2020, choć działamy w wyjątkowych okolicznościach i nie możemy spotkać się z miłośnikami literatury na targach, końcówka maja nadal należeć będzie do Nike” – mówi Michał Sołtysiak, prezes zarządu Fundacji Nagrody Literackiej Nike.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, 7 finalistów poznamy na początku września.

Czytaj więcej...

Opublikowana przez Wydawnictwo Czarne książka „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” Katarzyny Kobylarczyk została uznana za najlepszy reportaż 2019 roku. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki ma charakter międzynarodowy i od 11 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.
„Katarzyna Kobylarczyk stworzyła uniwersalną opowieść o determinacji w poszukiwaniu prawdy i leczeniu zbiorowej pamięci. "Strup" to fascynująca lektura, gdzie koszmar przeplata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar. Dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami, można tworzyć literaturę piękną” – napisali w uzasadnieniu jurorzy.

Czytaj więcej...

Fani książek coraz częściej pokazują swoje przywiązanie do książek. Zachęcamy do obejrzenia niepowtarzalnej kolekcji toreb dla moli książkowych i nie tylko.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Maria Nurowska tworzy swoje powieści przy biurku, na którym znajduje się szyszka z lasku piniowego w Toskanii, gdzie autorka podjęła ważne życiowe decyzje.
Jest autorką powieści:

  • Rosyjski kochanek,
  • Nakarmić wilki,
  • Panny i wdowy,
  • Niemiecki taniec,
  • Bohaterowie są zmęczeni.

Czytaj więcej...

Każdemu molowi książkowemu wydaje się, że wie bardzo dużo o książkach z racji tego, jak wiele ich w swoim życiu przeczytał. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją pewne ciekawostki o książkach, które warto poznać.

  • Największa książka Super Book o wymiarach 2,74 m x 3,07 m, wydana została w roku 1976 w Denver  składa się z 300 stron, waży 252,6 kg.

Czytaj więcej...

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, "naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała.

Niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że Jan Paweł II był człowiekiem poważnym. I tu się mylą. Papież był pełny życia. Czynnie uprawiał sport, bardzo lubił ruch i przyrodę. Pływał, grał w ping-ponga, chodził po górach, jeździł na nartach, lubił oglądać mecze. Miał też nowe hobby, był zafascynowany internetem. Twierdził, że „internet jest cudownym narzędziem, by szerzyć słowo Boże i wspierać pokój na świecie”. Lubił zupę jarzynową, spaghetti, sernik i kremówki. Tryskał zwariowanym poczuciem humoru. Przeczytajcie kilka anegdot o nim.

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!