Szkolenie na Maderze-1Planowaną na koniec marca 2020 roku mobilność kadry w ramach projektu „Wymiar międzynarodowy w kształceniu zawodowym”, finansowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, wreszcie udało się zrealizować na początku października. W szkoleniu Job shadowing wzięło udział troje nauczycieli przedmiotów zawodowych i języków obcych, na co dzień pracujących z młodzieżą kształcącą się na kierunku technik architektury krajobrazu.
Program szkolenia był ściśle związany z działalnością tego kierunku. Jego założeniem było porównanie standardów pracy w Polsce i Portugalii, wdrożenie się w działania branży ogrodniczej, przede wszystkim poprzez zastosowanie wiedzy w praktyce. Nauczyciele mogli zapoznać się z pracą architektów, obsługą sprzętu geodezyjnego, wykonywali obmiary na potrzeby prac projektowych oraz dokonywali inwentaryzacji wybranych fragmentów terenów zieleni. Prace pielęgnacyjne w Madeira Botanical Garden oraz aranżacja lokalnych kwietników sezonowych pozwoliły na zdobycie wielu nowych doświadczeń i umiejętności. Obserwacje pracy architektów, stosowanych programów komputerowych i rozwiązań projektowych, pozwolą na modyfikację własnego warsztatu pracy z młodzieżą po powrocie.
Mobilności w ramach programów POWER i ERASMUS+ pozwalają na poznanie innych kultur, tradycji, zachowań, możliwości rozwiązania podobnych problemów w inny sposób. Jeśli dodamy do tego niemal ciągłą komunikację w języku obcym, to sens zagranicznych szkoleń staje się oczywisty. Podnoszenie kompetencji zawodowych jest i powinno być wyzwaniem dla każdego współczesnego nauczyciela. Czerpanie z doświadczeń innych, zwłaszcza na płaszczyźnie międzykulturowej, zawsze wprowadza zmiany. Zmiany na lepsze.